Az állatterápia, vagy az állatokkal segített terápia során állatok segítenek a speciális szükségletű emberek rehabilitálásában és gyógyulásában. A terápiás állatok segíthetnek szellemileg, érzelmileg vagy fizikailag sérült embernek is.
Halakat, madarakat, kisállatokat, nyulakat, macskákat, kutyákat és a lovakat is alkalmaznak az állatterápiákban.
Hogyan segítenek az állatok a fejlődési rendellenességben szenvedő embereknek?
A Down-kóros, és más fejlődési rendellenességben szenvedő gyerekek előnyére válnak az állatokkal kialakított kapcsolatok. Sok megváltozott képességű osztályban tartanak állatot, és szabad az állatok látogatása is. Az állatok segíthetik a beteg gyerekeket a táplálkozással, udvariassággal, az utasítások követésével és az élőlények gondviselésével kapcsolatos dolgok megtanulásában.
Hogyan segítenek az állatok a szellemi fogyatékkal élő és pszichológiai rendellenességben szenvedő embereknek?
Philadelphiában alkalmazták először az állatterápiát a szellemileg fogyatékos emberek kezelésében, még a 18. században. A kórházban ápolt, pszichológiai betegséggel kezelt páciensek, akik állatterápiában vettek részt jobban reagáltak a kezelésekre, és kevésbé voltak nyugtalanok. Az állatterápia a mentális betegek kezelésében segített kapcsolatot teremteni a kezelőorvos és a beteg között. Amikor a beteg a kezelőorvost egy állat társaságában látta meg, akkor jobban megbízott kezelőorvosában. Az állat oly módon érzékeli az ember szükségleteit és reakcióit, ahogyan egyetlen kezelőorvos sem képes.
Hogyan segítenek az állatok az érzelmileg sérült embereknek?
Az érzelmileg sérült gyerekek jól reagálnak a hozzájuk feltételek nélkül közeledő, ítélkezéstől mentes állatokra. Úgy érzik, hogy az állat meghallgatja és megérti őket. Azzal, hogy hisznek az állatban és gondoskodniuk kell róluk, úgy érzik, hogy szükség van rájuk, fontosak, és szeretik őket. Később képesek lesznek felvállalni a kockázatot, hogy újra megbízzanak másokban, és szeressék az embereket is.
Állatterápia az idősek otthonában |
Hogyan segítenek az állatok a testi fogyatékkal élő embereknek?
Az állatok sokféle módon képesek segítséget nyújtani a testi fogyatékkal élő embereknek. Az agyvérzést szenvedett, izomsorvadásban, sclerosis multiplexben, vagy egyéb mozgásszervi megbetegedésben szenvedő emberek terápiája során alkalmazzák a lovakat. A lovaglás segít fejleszteni a betegek tartását, egyensúlyukat, mozgékonyságukat és élettani funkcióikat. De jelentős érzelmi és kognitív haszna is van a terápiának. A testi fogyatékkal élő állatok példaértékűek a testi fogyatékkal élő emberek számára. Az ilyen állatok segítenek megérteni az embereknek, hogy ha egy kutya meg tudja csinálni, akkor ők is képesek lesznek rá.
A delfin is azon állatok közé tartozik, amelyek segíthetnek az emberek gyógyításában, rehabilitációjában. Ezek az rendkívűl okos állatok, kedvesek és szeretetreméltóak, s nem csak emberszeretetükkel és kiemelkedő intelligenciájukkal, ha nem gyógyító kép esség ükkel is kivívták az ember csodálatát.
A napokban találtam rá a Delfines Kaland c. igaz történet alapján készült filmre, s itt is megmutatkozott az, hogy a delfin, milyen kitartó, erős és képes az őszinte szeretetre. Az itt található weboldalon nap mint nap végig lehet követni, hogy a Floridában élő állatnak, hogyan telnek napjai.
Winter a "műlábbal"
Hírek
A Pew 2010 szeptemberében lekérdezett felmérése szerint az amerikaiak 27 százaléka él olyan fogyatékossággal, amely a hétköznapokban is érezteti a hatását. Vannak köztük mozgás-, látás- és hallássérültek, valamint mentálisan és értelmileg akadályozott személyek is. A kutatók szerint a fogyatékossággal élőknek nehezebbek az anyagi körülményeik, gyakrabban ütköznek nehézségekbe az álláskeresés során, és a friss kutatás szerint az internetpenetráció mértéke is aggasztó mértékű körükben.
Az adatok szerint az amerikaiak két százaléka él olyan fogyatékossággal, amely lehetetlenné teszi számára, hogy használja az internetet. Összességében a fogyatékosok 54 százaléka internethasználó, azonban a nem fogyatékos emberek körében ez az arány 81 százalék, így az előbbiek csoportjában nagyon sokan maradnak ki korunk meghatározó, a társadalmi integrációt is segítő kommunikációs eszközéből.
Csak a statisztikai mutatókat nézve a fogyatékosok átlagosan idősebbek, alacsonyabban iskolázottak és kisebb jövedelemmel rendelkeznek, míg a rendszeres internethasználók demográfiai mutatóik szerint fiatalabbak, magasabban képzettek és magasabb jövedelműek. Első pillantásra így nem meglepő, hogy az előbbiek körében alacsonyabb az internethasználat, de a Pew kutatói szerint, ha a demográfiai változókat kiszűrik, a különbség akkor is megmarad.
A felmérés rávilágít arra is, nem csak önmagában az internetpenetráció, de a szélessávú hozzáférés is kisebb mértékű a fogyatékossággal élők körében. A lekérdezés szerint a fogyatékosok 41 százaléka rendelkezik gyors kapcsolattal otthonában, míg ez az arány a nem fogyatékosok körében 69 százalék. Az adatok összhangban vannak egy 2009-es állami adatfelvétellel, amely szerint azon amerikaiak 39 százaléka, akiknek nincs otthon szélessávú hozzáférése, valamilyen formájú fogyatékossággal él.
A Pew kutatói szerint napjainkban igen komoly társadalmi hátrányt jelent, ha valakinek nincs szélessávú internethozzáférése. Felmérések szerint az amerikaiak 43 százaléka látja úgy, hogy a kapcsolat hiánya hátrányt jelent az álláskeresésben, 34 százalék szerint nehezíti az egészségügyi információkhoz való hozzáférést. Mindeközben viszont a szélessávú kapcsolattal rendelkezők nagyobb arányban osztják meg egymással különböző fórumokon egészségügyi tapasztalataikat, ezzel is segítve egymást a problémáik, gondjaik kezelésében.